Piksele świata - Krzysztof Kamiński i Dagmara Kwiatek-Kamińska | Mayak Art House

Photo’s opening / Zdjęcia wernisaż

Szanowni Państwo,

gdy w lipcu 2013 roku wyruszaliśmy w swoją pierwszą wspólną podróż do Rumunii nie wiedzieliśmy jeszcze, że będzie to pierwsza z naszych wspólnych wypraw (z tą najważniejszą na czele – życiową). Ponad pół roku później byliśmy już razem w Etiopii, a kolejny rok później odwiedziliśmy następny kraj tego kontynentu – Republikę Południowej Afryki.

Po Rumunii planowaliśmy pokazać jej piękno na zdjęciach i w obrazach. Po namyśle doszliśmy jednak do wniosku, że może lepiej podsumować całe nasze dotychczasowe podróżnicze życie. To wspólne, krótkie oraz wcześniejsze, indywidualne. Zwłaszcza, że zarówno Dagmara, jak i ja mieliśmy mnóstwo pomysłów i mnóstwo obrazów przywiezionych z różnych miejsc. Wspólna prezentacja tych wrażeń wydawała się nam naturalna, jako że na wiele miejsc, zjawisk, osób patrzymy w bardzo podobny sposób. Lubimy podobne światło, podobne kadry, cenimy czystość przekazu.

Świat, który oglądaliśmy, składa się w naszej pamięci z wycinków, drobnych fragmencików tworzących jeden dość spójny obraz dróg, które przemierzyliśmy. Czasami są to obrazy mogące być jednoznacznie skojarzone z odwiedzonym krajem (jak australijska sztuka Aborygenów, która wywarła ogromne wrażenie na Dagmarze). Często są to wycinki, które przypisać można do wielu krajów (jak wydmy Chongoryn Els na mongolskiej pustyni Gobi).

Chcąc nawiązać do tych fragmencików, wizualnych drobiazgów (często samotnie nieistniejących) wymyśliliśmy wystawę pikseli – małych, różnorodnych obrazków. Czasem podobnych do siebie jak piksele dużego obrazu – jeśli położone blisko siebie, to prawie identyczne, chociaż jednak inne). Czasem zupełnie odmiennych – jak tylko różne od siebie potrafią być pustkowia Cederbergu w RPA i zatoki Hongkongu.

Zadanie, które rok temu postawiliśmy przed sobą, zadanie, którego efektem jest, między innymi, katalog, który trzymają Państwo w rękach, okazało się być wyjątkowo trudnym. Na wystawie prezentowane jest ponad dwieście prac, co oznacza około dwustu pomysłów na obraz/zdjęcie. Bardzo nas cieszy, że pomimo trudów i przeszkód dotarliśmy do końca drogi i możemy Państwu zaprezentować i zaoferować gotowe prace.
Prace bardzo dla nas ważne, bo zaklęty w nich jest spory fragment naszego życia – przed– i małżeńskiego. Jest w nich mnóstwo emocji, mnóstwo przeżyć. Również takich, które znajdują się „po drugiej stronie” obrazu – pod płótnem lub w płycie, na której jest zdjęcie. Wydarzeń, które gdyby udało się przetłumaczyć na obraz, uzupełniłyby go, ale też i takich, które odarłyby go z mistycyzmu.

Zachęcamy tych z was, którzy zdecydują się zatrzymać któreś z naszych „pikseli świata” dla siebie, aby tworzyli takie dopowiedzenia. Być może uda się odgadnąć, co stoi za obrazem lub zdjęciem. Być może na bazie jednego małego obrazka, wycinka, stworzycie swój własny, alternatywny świat. Świat, który nigdy nie zaistniał.

Ale czy na pewno?…

Krzysztof Kamiński – urodził się 21 listopada 1975 r. w Bielsku-Białej, od niedawna jest mieszkańcem Nawojowej Góry. Absolwent Politechniki Krakowskiej, projektant architektury, od ponad 20 lat fotografuje, najczęściej podczas podróży, które są jego wielką pasją. Uwielbia poruszać się na dwóch kółkach. Poza licznymi krajami Europy odwiedził kraje Azji i Afryki. Często wracał w Rumunii, w której między innymi organizował rajdy samochodów terenowych. Przez dwa lata mieszkał i pracował w biurze architektonicznym w Dublinie, każdą wolną chwilę przeznaczając na poznawanie Szmaragdowej Wyspy.
Jest autorem przewodnika po Gruzji i Armenii oraz licznych artykułów o tematyce podróżniczej do Gazety Wyborczej, magazynu Sens i dwutygodnika Myśliborskie Wieści. Współorganizował Festiwal Kultury Irlandzkiej w Bielsku-Białej. Na koncie ma liczne spotkania – opowieści podróżne, często połączone z autorskimi wystawami. Z każdej wyprawy przywozi zestaw zdjęć, który później prezentuje, wraz z opowieścią o danym kraju, w formie fotorelacji. Od stycznia 2015 roku reprezentuje Polskę w międzynarodowym projekcie fotograficznym 52 weeks Pentax Global Challenge.
– W fotografii staram się znajdować nieoczywiste w zwyczajnym oraz normalność w nienormalności. Wierzę w koncepcję decydującego momentu Cartier-Bressona, ale też i lubię dostrzegać plastyczność plam statycznych. Uwielbiam czyste kadry – mówi o swojej sztuce.
Na wystawie zaprezentuje fotopiksele, m.in. z Mongolii, Etiopii, Nepalu, Irlandii.
Strona: www.krzysztof-kaminski.com
pasek ze zdjeciami Krzysztof Kamiński | Mayak Art House

Dagmara Kwiatek-Kamińska – urodziła się 8 listopada 1972 r. w Krakowie, mieszka i tworzy w Nawojowej Górze. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa u prof. Leszka Misiaka, Jerzego Nowosielskiego oraz Józefa Ząbkowskiego, w pracowni którego obroniła dyplom w roku 1996. Studiowała także w pracowni tkaniny artystycznej u prof. Ryszarda Kwietnia oraz w pracowni technik fotograficznych u prof. Józefiny Bransch-Walczak. W 1998 r. otrzymała nagrodę Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Krakowa, a w 2014 nagrodę Powiatu Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Jest autorką haseł do encyklopedii Geografia Turystyczna Świata i książki Cuda Świata wydawnictwa Kluszczyński. Zilustrowała i opracowała graficznie albumy: Wędrówki sentymentalne, Powiat Krakowski oraz Nasze miejsca znane i nieznane w Krakowie i okolicach. Jej prace znajdują się w wielu instytucjach, m.in.: w Starostwie Powiatowym w Krakowie, Urzędzie Miasta Bielsko-Biała, w Muzeum w Bielsku-Białej, w Banku Spółdzielczym w Krzeszowicach i w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in.: Australii, Francji, USA, Niemczech, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i RPA. Informacje o Dagmarze Kwiatek-Kamińskiej znalazły się w książce Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej oraz encyklopedii Who is who w Polsce.
Od ponad 20 lat podróżuje po całym świecie. Zajmuje się malarstwem olejnym, techniką gumy chromianowej, rysunkiem i fotografią.
Na wystawie prezentuje zdjęcia i malarstwo inspirowane 17 pozaeuropejskimi krajami.
Strona: www.dagmarakwiatek.republika.pl
pasek z obrazami Dagmara Kwiatek-Kamińska | Mayak Art House

wystawy indywidualne

1996 – Galeria Na Pięterku, Kraków
1996 – Galeria Pod Orłem, Kraków
1996 – Instytut Francuski, Kraków
1997 – Galeria Ośrodka Kultury, Krzeszowice
1997 – Galeria Z Rączką, Kraków
1998 – Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków
1998 – Seckau Gallery, Austria
1999 – Galeria ZPAP Sukiennice, Kraków
2001 – Galeria Nadbrzeżna, Ustronie Morskie
2001 – Galeria Na Pięterku, Kraków
2002 – Galeria Wittchen, Warszawa
2003 – Dwór Bella Vita, Wola Zręczycka k/ Gdowa
2003 – Galeria Ośrodka Kultury, Krzeszowice
2004 – Studio Projektów, Rzeszów
2004 – Pub 8. Dzień Tygodnia, Kraków
2004 – Galeria 2 Światy, Kraków
2005 – BWA, Sandomierz
2006/7 – Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Kraków
2007 – Galeria Przedział, Kraków
2009 – Galeria Zamkowa, Bielsko-Biała
2010 – Moss Gallery, Melbourne, Australia
2010 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice
2013/14 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice

wystawy zbiorowe    

1995 – Pałac Sztuki, Kraków
1996 – Wydział Grafiki ASP, Kraków
1997 – Galeria ZPAP, Kraków
1997 – Galeria Pryzmat, Kraków
1997 – Pałac Sztuki, Kraków
1997 – Państwowa Galeria Sztuki, Legnica
1997 – Myślenicki Ośrodek Kultury, Myślenice
1997 – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków
1997 – Galeria Teatralna, Kraków
2000 – Galeria Ośrodka Kultury w Kopenhadze, Dania
2001 – Galeria, Pecs, Węgry
2001 – Galeria Na Pięterku, Kraków
2001 – Mini-Galeria, Kraków
2002 – Taipei Fine Arts Museum, Taiwan
2003 – Galeria Ośrodka Kultury, Krzeszowice
2003/4 – Studio Projektów, Rzeszów
2005 – Galeria Labirynt, Kraków
2005 – Galeria Ośrodka Kultury, Krzeszowice
2005 – Centrum Kultury w Farum, Dania
2006 – Galeria Labirynt, Kraków
2007 – Galeria Przedział, Kraków
2008 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa polsko-niemiecka Dialog
2008 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa polsko-niemiecka Kobiety bez granic
2008/9 –Monachium, Niemcy, wystawa polsko-niemiecka Dialog
2008/9 –Planegg, Niemcy, wystawa Polsko-niemieckie koty rasowe
2009 –Ambasada RP w Brukseli, Belgia, wystawa Wędrówki przez sztukę
2010 –Monachium, Niemcy, wystawa polsko-niemiecka Kobiety bez granic
2010 – Galeria Zamkowa, Bielsko-Biała
2011 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa polsko-niemiecka Pies, Kot i Krystyna
2011 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa artystów powiatu krakowskiego Okolica Moich Przyjaciół
2011/2012 –Monachium, Niemcy, wystawa polsko-niemiecka
2012 – Galeria Dom Polonii, Kraków
2012 – Galeria Światłocień, Kraków, wystawa Serce, głowa, ciało – o kobiecie
2012 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa artystów powiatu krakowskiego Rozmowa z kamieniem
2013 – Galeria Dom Polonii, Kraków
2014 – Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice, wystawa artystów powiatu krakowskiego Jaka tam zima

Tagged on: